Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Skip directly to content

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE TRUDNOŚCI Z ZASYPIANIEM

Logo leku ziołowego Baldivian - pasterz z kapeluszem i laską w czerwonym ubraniu, patrzący na księżyc i gwiazdy.
Przed snem: uspokój się
W sypialni: przygotuj wszystko pod kątem spania
W łóżku: tylko sen
 

Masz problemy ze snem? Nie jesteś jedyny!

Duża część populacji ma problemy z zasypianiem i bezsennością. Istnieje wiele porad dotyczących snu, zasypiania. My przygotowaliśmy dla ciebie najważniejsze wskazówki na dobry sen i świeży początek dnia.

Przed snem: uspokój się

Odprężający spacer: Wieczorem pozwól sobie na cichy i odprężający spacer na świeżym powietrzu. W ten sposób będziesz mógł wrócić myślami do wydarzeń z dnia i nie zabierzesz zmartwień do łóżka.

Wieczorna higiena snu

Wypracuj swój regularny osobisty rytuał. Zaplanuj o której godzinie powinienieś pójść spać, aby rano wstać wypoczętym. Godzinę przedtem zacznij wyciszać swój organizm. Ogranicz, a najlepiej przestań oglądać telewizję. Oddstaw swój telefon daleko od łóżka. Przygaś światło w sypialni, przygotuj dobrą kąpiel.

Ciepła kąpiel: Po długim dniu nic tak nie pomaga jak ciepła kąpiel. Aby kąpiel działała uspokajająco, temperatura wody nie powinna być zbyt wysoka, a światło w pomieszczeniu powinno być przygaszone. Jeśli chcesz, możesz słuchać odprężającej muzyki lub poczytać książkę. Weź kąpiel przed snem, aby zastosować fizjologiczną sztuczkę: temperatura ciała wrasta dzięki kąpieli, a następnie zauważalnie spada: dokładnie to samo dzieje się, gdy zasypiasz.

Ziołowy środek nasenny: Ziołowe środki nasenne mają działanie wspomagające sen. W szczególności, silnie skoncentrowany kozłek lekarski (np. zawarty w Baldivian Noc) sprawdził się przez dziesięciolecia jako kompleksowa pomoc w czasie snu. Ekstrakt z korzenia kozłka lekarskiego sprzyja zasypianiu, wspiera naturalne fazy snu i poprawia jakość snu.

Starsza, uśmiechająca się, wypoczęta i zrelaksowana para wypoczywająca na łóżku.
W sypialni: Przygotuj wszystko pod kątem spania

Spokój w sypialni: Hałas może być przyczyną niespokojnego snu lub może utrudnić samo zaśnięcie, ponieważ w takich warunkach wydzielane są hormony stresu: kortyzol i adrenalina. Należy zatem dopilnować, aby sypialnia była możliwie cichym miejscem, i usunąć z niej niepotrzebne źródła dźwięku.

Ciemność w pokoju: Światło także zaburza sen, ponieważ zakłóca wydzielanie hormonu snu, melatoniny. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pozbyć się jak największej liczby źródeł przeszkadzającego światła, tak by sypialnia była możliwie ciemna.

Temperatura sypialni: Nie ma optymalnej temperatury dla snu – można jednakże ustalić temperaturę komfortową. Dla każdego jest ona inna. Wiele osób śpi przy otwartych oknach, podczas gdy inni chodzą spać jedynie w przyjemnym cieple. W każdym przypadku ważne jest zachowanie dopływu tlenu i odpowiednia wilgotność. Najlepszą metodą na osiągnięcie tego jest porządne przewietrzenie sypialni przed snem.

Dojrzała, uśmiechnięta, śpiąca kobieta w jasnym pomieszczeniu.
W łóżku: tylko sen

Sen, tylko sen. Czytając, oglądając telewizję, rozmawiając przez telefon lub jedząc w łóżku szkolisz swój organizm i umysł: podświadomie, z czasem, przestajesz traktować łóżko jako miejsce wyciszenia i snu, a zamiast tego staje się ono dla ciebie miejscem działania.

 

Zachowaj spokój

Nie powinieneś traktować snu jako „obowiązku”. Jeśli uświadomisz sobie, że możesz spać, ale nie musisz, osiągniesz stan odprężenia i wypoczynku. Jeśli nie chce ci się spać, możesz także wstać i usiąść wygodnie w swoim ulubionym fotelu z książką. Dzięki temu zdejmiesz z siebie presję – relaks dobrze ci zrobi i ułatwi zaśnięcie.

1 European Union herbal monograph on Valeriana officinalis L., radix EMA/HMPC/150848/2015, 2 lutego 2016 r.
blue